31 maart 2023 2 min

Het Europees Parlement (EP) heeft met de stemming van 30 maart een stevig en ambitieus standpunt ingenomen over de herziening van de F-gassenverordening. Nu volgen de onderhandelingen tussen het EP en de lidstaten, dus het staat nog niet vast hoe de eindtekst eruit zal zien.

Plenaire stemming

Tijdens de plenaire stemming van 30 maart heeft het Europees Parlement zijn standpunt over de herziening van de F-gassenverordening ingenomen. Dit standpunt lijkt op het standpunt dat op 1 maart werd aangenomen door het ENVI-comité van het Europees Parlement. Het hele parlement moest hier nog over stemmen, dat is nu gebeurd, met een paar kleine aanpassingen.

De volgende fase bestaat uit de onderhandelingen tussen het Europees Parlement, de Raad van Ministers – waarin alle EU-lidstaten zijn vertegenwoordigd – en de Europese Commissie. Deze worden ook de trialoog-onderhandelingen genoemd. Omdat er nog meningsverschillen tussen de lidstaten zijn over bijvoorbeeld de afschaling van de F-gasquota en de productverboden, is het nog niet bekend wanneer de trialoog-onderhandelingen precies beginnen, maar waarschijnlijk half of eind april.

Standpunt

Hieronder staan een aantal belangrijke punten uit het aangenomen standpunt van het Europees Parlement:

 • Verplichte certificering van bedrijven en personen niet alleen voor F-gassen, maar ook voor de vervangende laag-GWP koudemiddelen waaronder natuurlijke koudemiddelen.
 • 1 jan 2024: Verbod op het nieuw op de markt brengen van stekkerklare koelkasten en diepvriezers voor commercieel gebruik gevuld met F-gassen.
 • 1 jan 2025: Verbod op het nieuw op de markt brengen van stekkerklare koelapparatuur gevuld met F-gassen.
 • 1 jan 2026: Verbod op het nieuw op de markt brengen van stekkerklare mobiele airco/warmtepomp en monoblocks gevuld met F-gassen
 • 1 jan 2027: Verbod op het nieuw op de markt brengen van alle stationaire koelapparatuur gevuld met F-gassen
 • 1 jan 2028: Verbod op het nieuw op de markt brengen van single split airconditioning en warmtepomp units gevuld met minder dan 3 kg F-gassen
 • 1 jan 2028:
  • Verbod op het nieuw op de markt brengen van split unit airconditioning en warmtepomp units gevuld met F-gassen met een koelvermogen tot 12 kW en;
  • Verbod op het nieuw op de markt brengen van split unit airconditioning en warmtepomp units gevuld met F-gassen met een koelvermogen tussen 12 kW en 200 kW: met een maximaal GWP van 750 of meer
  • Verbod op het nieuw op de markt brengen van split airconditionings en warmtepomp units gevuld met F-gassen met een koelvermogen > 200 kW
 • Versnelde afschaling van F-gasquota, met uiteindelijke uitfasering in 2050.
Pagina delen
Pagina delen
? Hulp nodig?