10 juni 2022 1 min

Met de herziening van de veiligheidsstandaard NEN IEC 60335-2-40, die eind mei is gepubliceerd, is de maximale vulling met A3-koudemiddel – zoals propaan – flink verhoogd. Hierdoor wordt het mogelijk om meer (split-) airco’s en warmtepompen die deze brandbare koudemiddelen gebruiken in woningen te installeren.
Herziening van de veiligheidsstandaard
Met de eerdere versie van de norm NEN IEC 60335-2-40 lag de maximale vulling met R290 in een niet-geventileerde ruimte op ongeveer 150 gr. Dat is nu flink verhoogd, naar 988 gr. Daar staan wel veiligheidseisen tegenover. Die zorgen ervoor dat, áls er een lek zou zijn, de concentratie koudemiddel in de ruimte zo klein mogelijk blijft. Er zijn bijvoorbeeld aanvullende eisen voor de lekdichtheid van apparaten en voor de minimale luchtstroom die het apparaat tot stand brengt. De vernieuwde norm maakt in principe de weg vrij voor de introductie van meer (split-unit) airco’s en warmtepompen die werken op R290 en andere A3-koudemiddelen. Dit betekent ook dat de monteurs die deze apparaten installeren en onderhouden, goed op de hoogte moeten zijn van de mogelijke risico’s en hoe ze die zoveel mogelijk kunnen verkleinen. Een ACB (voorheen ACK) opleiding is daar zeer geschikt voor. De vernieuwde norm is hier te vinden op de site van de NEN.

Pagina delen
Pagina delen
? Hulp nodig?